Rolety czy żaluzje – wybór należy do Ciebie

Rolety czy żaluzje – wybór należy do Ciebie


Lepiej zainstalować rolety, czy trafniejszym wyborem będą żaluzje? Jeżeli rolety to wolnowiszące, kasetowe, dzień/noc, czy rzymskie? W przypadku żaluzji wybór też okazuje się nie być taki łatwy, jak wydaje się na początku: poziome, pionowe, panelowe, plisowane. Po dokonaniu wyboru co do rodzaju zaciemnienia, dochodzi wybór osprzętu, materiału, kolorów a nawet mechanizmów sterowania. Można zdecydować się na sterowanie elektryczne, włączenie systemu zaciemnienia do swojego Smart Home i sterowanie roletami czy żaluzjami nawet z poziomu aplikacji w telefonie. Specjaliści z Sunblock z chęcią zaprezentują wszystkie dostępne opcje i pomogą w podjęciu właściwej decyzji.


Różnice pomiędzy żaluzjami i roletami


Zdarza się, że nazwy te są używane zamiennie w ogólnym odniesieniu do systemu zaciemnienia, jednak różnice pomiędzy nimi są znaczące. Na czym te różnice polegają? Zasadnicza różnica  jest taka, że żaluzje składają się z wielu listewek o określonej szerokości, które połączone są ze sobą tzw. drabinką – można je nie tylko podnosić i opuszczać ale też obracać wokół ich własnej osi, dzięki czemu reguluje się ilość światła wpuszczanego do pomieszczenia. Roletę natomiast można wyłącznie podnosić lub opuszczać. Wykonana jest  z jednej zasłony okiennej z miękkiej tkaniny, pozwalającej na zwijanie się rolety podczas regulowania jej wysokości.

Żaluzje mogą być poziome lub pionowe, wykonane z drewna, bambusa lub aluminium. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rolet należą rolety wolnowiszące, kasetowe, plisowane, rzymskie oraz dzień/noc (duolight).

Żaluzje i rolety spełniają podobne funkcje podstawowe: zasłaniają okna w celu zapewnienia prywatności i ograniczenia ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Nie należy jednak pomijać aspektu wizualnego. Dobrze dobrany system zaciemnienia może pełnić funkcję dekoracyjną pomieszczeń, w których jest zamontowany. Mimo podobnych funkcji może się okazać, że zależnie od Twoich indywidualnych preferencji oraz stylu życia, jedno rozwiązanie będzie bardziej pasować do Twojego domu niż drugie.


Jak wybrać pomiędzy żaluzjami a roletami


Żaluzje i rolety są dostępne w różnych wariantach i stylach, wykonane z różnych materiałów mogą mieć różne funkcjonalności. Wszystko to wpływa na ich cenę. Zależnie od możliwości pomożemy dobrać rozwiązanie do każdego pomieszczenia i budżetu. Jeśli zastanawiasz się, czy do Swojego Domu wybrać żaluzje czy rolety, weź pod uwagę kilka czynników.


Sterowanie oświetleniem


Ile światła wpada przez Twoje okno i jak wiele z tego światła chcesz zatrzymać, a ile przepuścić? Czy są chwile, kiedy chciałbyś mieć w pokoju pełne światło słoneczne, a innym razem wolisz aby pokój zatonął w całkowitej ciemności? Odpowiedzi na te pytania pomogą sprecyzować jakie wymagania powinien spełniać Twój system zaciemnienia.

Ze względu na listwową konstrukcję żaluzje zapewniają najbardziej dynamiczną kontrolę światła. Możesz obrócić listwy wyłącznie w pożądanym zakresie aby światło skierować w wybranym kierunku i zachować kontrolę nad jego ilością. Możesz również podnieść żaluzje aby uzyskać dobrą widoczność i pozwolić światłu na całkowite wypełnienie pomieszczenia. Gdy z kolei chcesz ograniczyć jego ilość, możesz żaluzje całkowicie opuścić i obrócić w celu zamknięcia. Nie pozwolą one jednak całkowicie zaciemnić pomieszczenia.

Rolety są lepsze do rozpraszania światła lub całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Większość materiałów i tkanin użytych do produkcji rolet wywołuje efekt przytulności – tworzy miękki ciepły põłmrok bez utraty prywatności. Rolety z podszewką mogą natomiast przyciemnić lub całkowicie zaciemnić pomieszczenie, co jest przydatne w sypialni czy pokoju z funkcją kina domowego.


Prywatność


Zarówno żaluzje jak i rolety mogą zapewnić prywatność, zasłaniając widok z zewnątrz na to, co dzieje się w pomieszczeniach. Żaluzje da się ustawić pod strategicznym kątem tak, aby wpuszczać trochę światła ale blokować widoczność. W przypadku rolet ważne jest, jaki wybierzemy materiał. Do wyboru mamy takie, które uniemożliwiają zauważenie z zewnątrz szczegółów w pomieszczeniu, nadal pozostawiając widocznymi poruszające się w środku sylwetki – podobnie jak klasyczne firany. Jeśli wybierzemy rolety wykonane z nieprzezroczystej tkaniny albo tkaniny pokrytej specjalną warstwą blokującą światło, możemy zapewnić sobie całkowitą prywatność.


Czyszczenie


Czyszczenie żaluzji i rolet przeważnie idzie w parze z myciem okien. Jak często planujesz myć okna? Czy znajdują się w obszarze o dużym natężeniu ruchu? Czy masz dzieci lub zwierzęta?

Rolety często można wyczyścić za pomocą odkurzacza z odpowiednią szczotką lub delikatnego czyszczenia punktowego. Może się jednak zdarzyć, że trudne plamy i nadmierne zabrudzenia wymagają usunięcia przez profesjonalistę. Żaluzje zwykle wymagają systematycznego przecierania miękką ściereczką lub szybkiego odkurzenia odkurzaczem.


Izolacja termiczna


Niektóre rodzaje rolet pozwalają zapewnić doskonałą izolację termiczną poprzez blokowanie promieni słonecznych aby utrzymać w domu chłód lub wręcz przeciwnie – zapobiegać ucieczce ciepłego powietrza podczas chłodniejszej pogody. Rolety plisowane o strukturze plastra miodu, dzięki swoim charakterystycznym kieszeniom powietrza, tworzącym dodatkową barierę pomiędzy oknem a pomieszczeniem, są ogólnie uważane za najbardziej energooszczędne.  Rolety rzymskie (zwłaszcza z wkładką izolacyjną) oraz rolety przeciwsłoneczne są również dobrym wyborem do izolacji termicznej, gdyż odbijają promienie słoneczne i ograniczają nagrzewanie się pomieszczenia.

Żaluzje pozwalają na większy przepływ powietrza, co czyni je słabymi izolatorami – szczególnie przed utratą ciepła. Jeżeli czynnik izolacji cieplnej jest dla Ciebie istotny, rolety będą lepszym wyborem.


Bezpieczeństwo


Największym zagrożeniem w przypadku systemów zaciemnienia są linki do podnoszenia i opuszczania rolet oraz żaluzji. Do dyspozycji mamy rozwiązanie zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa, np. uchwyty do sznurków czy zrywające się łączniki do łańcuszków. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie silniczków i sterowania elektrycznego. Możemy wtedy całkowicie zrezygnować z linek, sznurków i łańcuszków, a systemem zaciemnienia sterować przełącznikiem umieszczonym na przykład na ścianie pomieszczenia, a nawet z poziomu aplikacji w telefonie. W przypadku żaluzji sterowanych elektrycznie nadal pozostaje kwestia tzw. drabinki, czyli sznurków bądź tasiemek łączących ze sobą lamele (listewki). Pod względem bezpieczeństwa rolety mają drobną przewagę.


Różne style


Każdy, kto mieszkał w mieszkaniu przejściowym albo urządzał wnętrze po raz pierwszy, zna podstawowe jasne rolety lub standardowe srebrne żaluzje aluminiowe. Jest powód, dla którego są tak wszechobecne: są neutralne, w bardzo przystępnej cenie i przede wszystkim – spełniają swoje podstawowe zadanie. Poza nimi istnieje jednak cały świat kolorów, odcieni, tekstyliów i różnych elementów wykończenia – do wyboru poza tymi standardowymi opcjami. Wybierać można pomiędzy eleganckimi drewnianymi żaluzjami do jadalni, przez jaskrawe kolory pasujące do pokoju Twojego dziecka, po odcienie plecionej trawy, które będą stanowić naturalny element wystroju w Twoim salonie. Każdy znajdzie coś dla siebie.


Koszty


W większości przypadków rolety są uważane za bardziej ekonomiczne, ale wysokiej klasy rolety na zamówienie mogą być dużo droższe od standardowych – zwłaszcza jeśli postanowimy dodać sterowanie elektryczne, a nawet włączyć do systemu Smart Home i sterować nimi z poziomu aplikacji w telefonie. Podstawowe żaluzje są przeważnie trochę droższe niż rolety, jednak o końcowej cenie zawsze decyduje jakość materiału, szerokość i wysokość pakietów a także rodzaj sterowania i wykończenia. Ogólnie rzecz biorąc i bardzo upraszczając, minimalny koszt systemu zaciemnienia dla 4 okien (czyli 8 skrzydeł okiennych) wraz z montażem wyniesie od 800 zł w przypadku standardowych rolet i od 1600 zł w przypadku rolet rzymskich. Dla żaluzji będzie to od 1200 zł przy wyborze standardowych aluminiowych i od 1800 zł przy wyborze drewnianych.


Czy potrzebujesz pomocy w wyborze?


Firma Sunblock oferuje bezpłatne, niezobowiązujące konsultacje i wyceny. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, zasugerujemy najciekawsze, najbardziej optymalne rozwiązania. Rozwiejemy wątpliwości związane z projektem Twojego systemu zaciemnienia. Na życzenie Klienta – za dodatkową opłatą – na podstawie dostarczonych zdjęć wnętrza przygotujemy wizualizację proponowanych rozwiązań w wersji 3d.

Jesteśmy mobilni i z chęcią przeprowadzimy takie konsultacje u Ciebie, na miejscu. Już na pierwszym spotkaniu zaprezentujemy próbniki materiałów, katalogi z akcesoriami i wszystko co niezbędne, aby nadać tempa realizacji Twoim zamierzeniom.

Jeżeli szukasz niestandardowego systemu zaciemnienia, jeśli szukasz fachowców, którzy pomogą Ci dokonać wyboru, zaprojektują i zainstalują system i jeszcze po sobie posprzątają – skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy, e-mail bądź telefonicznie, a my zajmiemy się wszystkim.

Zobacz inne aktualności:

Jak dbać o żaluzje drewniane i bambusowe?

Żaluzje drewniane i bambusowe to […]

Czytaj więcej...