Jak dbać o żaluzje drewniane i bambusowe?

Jak dbać o żaluzje drewniane i bambusowe?

Żaluzje drewniane i bambusowe to bardzo popularny system zaciemnienia okien. Poza spełnieniem swojej podstawowej funkcji jaką jest odpowiednia regulacja światła w mieszkaniu, stanowią również element niezwykle dekoracyjny. W zależności od dobranego koloru żaluzje drewniane i bambusowe pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i tych w stylu nowoczesnym, skandynawskim a nawet boho.

Pomimo wielu zalet żaluzji drewnianych i bambusowych niektórzy rezygnują z ich wyboru ponieważ obawiają się, że utrzymanie żaluzji w czystości może być trudne i problematyczne.

Nic bardziej mylnego!

Czyszczenie żaluzji drewnianych i bambusowych jest proste i może przebiec przy wykorzystaniu standardowych domowych sposobów i narzędzi.


Czyszczenie na sucho

Najczęstszym zanieczyszczeniem żaluzji jest wszędobylski kurz, który tak jak na meblach, osiada również na lamelach, szczególnie tych poziomych. Co można z tym zrobić?

  • Odkurzanie odkurzaczem

Każdy z nas ma w domu odkurzacz. A większość odkurzaczy wyposażona jest w nakładkę z miękkim włosiem do odkurzania kurzu. Zastosowanie odkurzacza z taką nakładką jest jednym z najprostszych ale też i najszybszych sposobów na pozbycie się kurzu z żaluzji. Oczywiście odkurzanie należy zacząć od ustawienia najmniejszej mocy odkurzacza, którą w miarę potrzeby można zwiększyć w taki sposób, aby odkurzacz wciągał kurz, ale nie przyciągał do siebie żaluzji.

  • Szczotka do kurzu

Szczotki do kurzu zbudowane są z miękkiego włosia lub grubszych wypustek z mikrofibry. Użyty materiał ma na celu przyciąganie kurzu zapobiegając również jego przerzucaniu w inne miejsce. Stosując szczotkę do kurzu przy czyszczeniu żaluzji należy je ustawić w pozycji zamkniętej do góry, przetrzeć szczotką powierzchnię lameli, a następnie powtórzyć działanie po ustawieniu lameli w pozycji zamkniętej do dołu.

  • Szczotka do czyszczenia żaluzji

Szczotka do czyszczenia żaluzji to specjalny aczkolwiek niedrogi (ok 10-20 zł) gadżet zaprojektowany do czyszczenia żaluzji ustawionych w pozycji otwartej. Szczotka taka posiada kilka (zwykle od 3 do 8) małych, wyprofilowanych szczoteczek pokrytych mikrofibrą lub innym materiałem do czyszczenia. Podczas sprzątania małe szczoteczki wkłada się pomiędzy lamele ustawione w pozycji otwartej, dzięki czemu przeciągając cała szczotką po lamelach, kurz usuwamy od razu z obu ich stron.

  • Ściereczka

Kurz na żaluzjach możemy sprzątnąć nawet przy wykorzystaniu zwykłej ściereczki. Przecieramy żaluzje ustawione w pozycji zamkniętej z obu stron albo przecieramy każdą lamelę z osobna podczas gdy lamele są ustawione w pozycji otwartej. Oczywiście ten ostatni sposób będzie najbardziej czasochłonny więc można sobie pomóc poprzez owinięcie ściereczką lub ściereczkami np. szczypców kuchennych. W ten sposób sami tworzymy sobie taką domową dwurzędową wersję szczotki do żaluzji.


Większe zabrudzenia – czyszczenia na mokro, a raczej na wilgotno

Oczywiście, żaluzje drewniane jak i bambusowe mogą ulec również mocniejszym zabrudzeniom niż tylko osadzony kurz. Plamki z tłuszczu czy jedzenia mogą pojawić się na żaluzjach w kuchni czy jadalni. A jak w domu mieszkają z nami małe dzieci, to w zależności od ich wyobraźni i ilości wolnego czasu są w stanie „udekorować” żaluzje np. przy pomocy różnych farbek, kredek czy zupek.


Czego robić nie wolno?

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości najpierw napiszemy czego na pewno robić nie wolno.

  1. Żaluzji drewnianych i bambusowych nie należy wkładać do wody, czyścić przy pomocy dużego strumienia wody lub mokrej szmatki. Woda, duża wilgoć może spowodować odkształcenia lameli wykonanych z naturalnych tworzyw.
  2. Nie należy również stosować silnej chemii i preparatów, które nie są przeznaczone do czyszczenia powierzchni drewnianych. Zastosowanie silnych detergentów może spowodować starcie powłoki farby czy lakieru, którymi pokryte jest drewno lub bambus.


Jak w takim razie czyścić mocniejsze zabrudzenia?

  1. Drobne zabrudzenia należy wytrzeć przy pomocy szmatki, ściereczki lub szczotki do żaluzji lekko zwilżonych wodą.
  2. Jeżeli zabrudzenie jest np. z tłuszczu, konieczne będzie wykorzystanie ściereczki lub gąbeczki zwilżonej roztworem wody z  niewielką ilością płynu do mycia naczyń.
  3. Żaluzje drewniane i bambusowe można również czyścić przy wykorzystaniu środków specjalnie przeznaczonych do stosowania do powierzchni drewnianych. Ale nawet wtedy należy pamiętać, aby środek nanosić na ściereczkę lub gąbkę, a nie pryskać bezpośrednio na żaluzje.
  4. Dobrą praktyką jest również po przetarciu wilgotną ściereczką wycieranie żaluzji do sucha.


Jesteś zainteresowany zakupem?

Jak opisano powyżej, dbanie o żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe wcale nie jest trudne, dlatego nie należy się bać ich stosowania, a wręcz przeciwnie efekt w mieszkaniu jaki można osiągnąć za pomocą stylowych żaluzji drewnianych i bambusowych z pewnością przyćmi drobne trudy związane z ich czyszczeniem.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem żaluzji drewnianych lub żaluzji bambusowych albo po prostu chciałbyś poznać wycenę dla Twojego mieszkania skontaktuj się z Nami.

Firma Sunblock oferuje bezpłatne, niezobowiązujące konsultacje i wyceny. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, zasugerujemy najciekawsze, najbardziej optymalne rozwiązania. Rozwiejemy wątpliwości związane z projektem Twojego systemu zaciemnienia. Na życzenie Klienta – za dodatkową opłatą – na podstawie dostarczonych zdjęć wnętrza przygotujemy wizualizację proponowanych rozwiązań w wersji 3d.

Zobacz inne aktualności:

Rolety czy żaluzje – wybór należy do Ciebie

Lepiej zainstalować rolety, czy trafniejszym […]

Czytaj więcej...